Różne rodzaje bólu brzucha – jak zidentyfikować problemy z układem pokarmowym?

9Wbrew pozorom wiedza na temat narządów wewnętrznych znajdujących się w naszym ciele nie jest tak duża, jak mogłoby się to wydawać. Przede wszystkim pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarza z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi powinni sami móc określić mniej więcej, co im dolega. Pierwszym etapem wizyty lekarskiej jest przecież wywiad, a więc odpowiadanie na pytania znacznie wyprzedza badanie.

Jednymi z najczęściej spotykanych dolegliwości bólowych są bóle w nadbrzuszu (http://www.no-spa.pl/21_article_co_gdzie_w_brzuchu_boli.html). Może to świadczyć o wielu różnych chorobach związanych z obecnymi w brzuchu narządami. Warto zwrócić uwagę na to, gdy odczuwamy ból w górnym rogu brzucha.

Jest to mniej więcej tam, gdzie boli trzustka. W takich przypadkach w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć dolegliwości bólowych. Niestety, niewiele osób wie, jak boli trzustka i jakich dolegliwości możemy spodziewać się po tym ważnym organie, jakim jest trzustka. Ból wywołany w okolicach górnej części brzucha może świadczyć o zapaleniu tego ważnego narządu.

Bóle trzustki są równie często spotykane jak inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Żadnych objawów nie wolno lekceważyć, ponieważ może to skończyć się naprawdę groźnie, nie tylko w przypadku, gdy bolącym organem jest trzustka. Gdzie boli jelito cienkie i grube?

Na pewno są to trochę inne regiony niż obszar, w którym możemy odczuwać dolegliwości ze strony trzustki. Ból jelita grubego, świadczący na przykład o zapaleniu uchyłków jelita grubego, czy zapaleniu jelita cienkiego jest zlokalizowany raczej w dolnej części brzucha. Każdy nieżyt jelit trzeba traktować naprawdę bardzo poważnie, gdyż może być to oznaka zbliżającej się choroby jelit. Objawy mogą się na początku wydawać dość niepozorne, ale warto zwracać na nie uwagę. Na pewno trzeba wiedzieć, że odpowiedź na pytanie „czy trzustka boli?” jest oczywista. Niemal każdy organ we wnętrzu naszej jamy brzusznej może nam dać o sobie znać.

Możliwość komentowania jest wyłączona.